Czy od altanek ogrodowych domków narzędziowych trzeba płacić podatek?

Udostępnij na Facebooku

Domki narzędziowe są coraz popularniejsze w Polsce. Polacy kupują domy z ogrodami i chcą zagospodarować e na własny sposób. Jednak jak to jest od strony prawnej? Czy za postawienie domku narzędziowego trzeba płacić podatek?

Piękna altanka to marzenie każdego, kto posiada własny ogród. Podobnie jest z domkamii na narzędzia – ten pomysł jest szczególnie atrakcyjny dla mężczyzn. Najpierw projekt, zakup materiałów i budowa, a co z podatkiem?

Altanka na działce lub domek narzędziowy

Zacznijmy od tego, że w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zostało użyte określenie „budynek”, który oznacza obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Podstawę opodatkowania stanowi dla budynków lub ich części powierzchnia użytkowa. Na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że altana również podlega opodatkowaniu. Jednak jeżeli altanka jest wybudowana na terenie działki ogrodowej – jest zwolniona od podatku.

Aby podatku nie zapłacić, trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych kwestiach:

– Altana na działce w rodzinnym ogrodzie działkowym musi posiadać powierzchnię zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast

– Do powierzchni altany zalicza się również taras, jeśli jest on wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych.

– Domek może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metrów przy innym kształcie dachu.

Czy zamiar wybudowania altanki ogrodowej/domku narzędziowego należy zgłosić?

Domki działkowe nie mające fundamentów nie są budynkami w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W związku z tym nie podlegają opodatkowaniu. W tym przypadku właściciele nie muszą wykonywać żadnych ruchów ani niczego zgłaszać. Inaczej jest, gdy altana/domek ma fundament. Wtedy złożyć informację o posiadanym budynku we właściwym urzędzie gminy i wykazać budynek jako zwolniony z podatku.