Pożyczanie po polsku – dlaczego się zadłużamy?

Udostępnij na Facebooku

Jeszcze do niedawna Polacy pożyczali pieniądze przede wszystkim na sfinansowanie większych wydatków, takich jak kupno mieszkania lub samochodu. A jak jest obecnie? Łatwość zaciągania kredytów, głównie za sprawą pożyczek online powoduje, że zadłużamy się częściej, podejmując decyzję pod wpływem impulsu.

Pożyczki w liczbach

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w pierwszej połowie ubiegłego roku Polacy zadłużyli się na łączną kwotę 39,6 mld złotych. To o 6,6% więcej niż w roku 2014. BIK gromadzi informacje o klientach banków oraz SKOK-ów, dlatego raport nie uwzględnia ilości udzielonych w ostatnim czasie pożyczek chwilówek. Według danych Narodowego Banku Polskiego, w 2015 roku z oferty szybkich pożyczek gotówkowych skorzystało ok. 10% mieszkańców naszego kraju. Dla porównania raty w banku lub SKOK-u musi spłacać co drugi dorosły Polak.

Na co się zadłużamy?

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy zmiany zarówno w ilości i wartości zaciąganych kredytów, jak również ich przeznaczenia. Za pożyczone pieniądze finansujemy najczęściej remonty, spłacamy inne zadłużanie oraz pokrywamy bieżące wydatki. W związku z tym, że większość Polaków wydaje co miesiąc wszystkie zarobione pieniądze, nie powinien dziwić fakt, że pożyczka chwilówka staje się w wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem, gdy zaskoczy nas niespodziewany wydatek.

Jak sobie radzimy ze spłatą zobowiązań?

Okazuje się, że chociaż pożyczamy często, całkiem nieźle radzimy sobie ze spłatą zobowiązań. Przynajmniej tych zaciąganych wśród rodziny i znajomych. Jak pokazuje badanie przygotowane przez INC Research 97% Polaków przyznało, że pieniądze pożyczone od bliskich oddaje na czas. Nieco inaczej wygląda sytuacja klientów banków i firm pożyczkowych, o czym świadczą dane BIG-ów (biur informacji gospodarczej). Według ubiegłorocznego raportu jednego z biur informacji gospodarczej,

Polacy zalegają ze zapłatą rachunków i rat kredytów na łączną kwotę 40 mld złotych. Najbardziej zadłużone są województwa śląskie i mazowieckie, natomiast najlepiej ze spłatą zobowiązań radzą sobie mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, opolskiego i podlaskiego.