Korzystna wymiana walut

Udostępnij na Facebooku

Dzięki nieograniczonej swobodzie podróżowania po krajach Unii Europejskiej możemy przemieszczać się między państwami bez większych komplikacji. Nie dziwne więc, że coraz więcej naszych rodaków dokonuje operacji walutowych. Popularna w ostatnim czasie wymiana waluty online pozwala równie swobodnie na dokonywanie transakcji w obcej walucie. Aby ta jednak była korzystna, należy bacznie trzymać rękę na pulsie.


bez tytulu
Dlaczego kupujemy drogo, a sprzedajemy tanio

 

Patrząc na kursy walut często widzimy, że stawki Kupna i Sprzedaży znacząco się różnią. Taka różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży ma nawet swoją nazwę – spread. To właśnie od niego zależy czy wymiana będzie bardziej, czy mniej korzystna.

 

Jak można liczyć spread?

 

Spread liczy się w ujęciu nominalnym bądź procentowym. Poniżej znajduje się przykład wyliczenia na podstawie kursu Euro jednego z polskich banków:

 

Średni kurs Euro – 4,26 zł

Kupno – 4,16 zł

Sprzedaż – 4,42 zł

 

* Przeliczenie spread w ujęciu nominalnym

 

4,42 – 4,16 = 0,26 zł

(cena sprzedaży – cena kupna = spread w ujęciu nominalnym)

 

* Przeliczenie spread w ujęciu procentowym

 

0,264,16 x 100% = 6,25%

(spreadcena kupna x 100% = sread w ujęciu procentowym)

 

 Wniosek nasuwa się sam – każdorazowa taka transakcja powoduje stratę w wysokości 6,25% jej wartości.

 

Warto znać sposób wyliczenia tej różnicy, gdyż nierzadko z powodu niewiedzy tracimy spore ilości pieniędzy na niekorzystnej wymianie. Powyższy przykład opiera się na aktualnych danych odnośnie kursu walut pobranych z jednej ze stron polskiego banku.

 


bez tytulu2
Jak temu zaradzić?

 

Jeśli nie chcesz tracić pieniędzy na takiej transakcji, zamiast banku wybierz internetowy kantor wymiany walut. Dla banków spread walutowy to czysty zysk, a tymczasem internetowe kantory pozwalają maksymalnie go zminimalizować – nawet do kilku groszy.

 

Komfort i bezpieczeństwo

 

To, że obie opcje są wygodne, bo można wymienić pieniądze bez wychodzenia z domu każdy wie. Jednak mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że banki właśnie na takich transakcjach najwięcej zarabiają. Wyżej wspomniane wyliczenia są chyba wystarczającym tego dowodem.

 

Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo transakcji, to internetowy kantor jest tak samo bezpieczny jak i transakcje w banku.

 

Internetowa wymiana walut – jak wybrać dobry kantor?

 

Jest ich setki, a im większy wybór tym trudniej się zdecydować. To naturalne. Dlatego wybierając e-kantor warto kierować się nie tylko opinią klientów, ale także pozycją na rynku i oczywiście doświadczeniem. Niemniej jednak, nie powinniśmy zapominać o kluczowej sprawie – bezpieczeństwie transakcji.

 

Jak wymienić pieniądze przez kantor internetowy

 

Aby skorzystać z usług kantorów online, należy zarejestrować w nim swoje konto. Do wymiany waluty będzie potrzebne konto walutowe oraz osobiste w PLN. Wymiana polega na przelaniu pieniędzy z konta bankowego do portfela walutowego, a po ich zaksięgowaniu w dowolnej chwili można dokonać transakcji wymiany waluty i przelać pieniądze z portfela na swoje konto osobiste w banku. Szybko, prosto i bezpiecznie!

 

Kursy walut online

 

Wiemy już jak szybko i bezpiecznie wymienić pieniądze wykorzystując internetowy kantor. Wiemy również, że taka wymiana jest znacznie bardziej korzystna. Ale by nie być gołosłownym, musimy koniecznie poprzeć to faktami. W związku z czym poniżej przykład kursu walut jednego z popularnych kantorów online.

 

Waluta Euro

Kurs kupna – 4,28

Kurs sprzedaży – 4,30

Spread = 0,02 zł

 

Różnicę widać gołym okiem

– kantor online – 0,02 zł

– bank – 0,26 zł


bez tytulu3
Jak widać nie tylko kursy walut kantory mają korzystniejsze, ale również transakcje tą drogą będą znacznie bardziej opłacalne, ponieważ przelew zwrotny nie generuje żadnych kosztów.

 

Podsumowanie

`

Wybierając kantory online masz gwarancje szybkiej i bezpiecznej wymiany waluty. Artykuł ten czarno na białym przedstawia różnice pomiędzy kursem banków i kantorów internetowych. Która z tych opcji jest Twoim zdaniem bardziej korzystna?

Artykuł przygotowała firma Darex oferująca .Internetowy kantor wymiany walut za pośrednictwem www.kantordarex.pl.