Pożyczki – jak się zabezpieczają strony?

Udostępnij na Facebooku

Po długiej nieobecności powracają weksle jako forma poręczeń pożyczek zwłaszcza prywatnych. Natomiast, coraz popularniejsze, pożyczki prywatne udzielane przez inwestorów lub osoby prywatne. Inwestorzy lub osoby prywatne swoje pożyczkowe oferty coraz częściej ogłaszają w mediach – nierzadko bowiem dysponują wolnymi środkami i chcieliby na tym zarobić.

Treść ogłoszeń może zawierać kwotę, jaką dysponują oferenci wraz proponowanym procentem. Chociaż bywa i tak, że oprocentowanie proponuje potencjalny pożyczkobiorca. Pożyczki prywatne w praktyce sprowadzają się do spłat krótkoterminowych, nierzadko są to po prostu, popularne ostatnio, „chwilówki”.

Rodzaje poręczeń

Rozsądny pożyczkodawca zawsze się zabezpiecza, bez względu na to, czy ma do czynienia ze osobą obcą, czy też ze znajomym. Weksel nie jest jedyną formą poręczenia. O ile kodeks cywilny (art. 720 paragraf 2) mówi, że potwierdzenie na piśmie jest niezbędne, jeśli kwota pożyczki przekracza 500 zł, to w wypadku pożyczek prywatnych, potwierdzenie pisemne stosowane jest nawet o kwot mniejszych. Warto też jest zastosować wymóg przelewu zobowiązania na konto, co jest najpewniejszym potwierdzeniem jego zwrotu.

Jednym ze stosowanych ostatnio zabezpieczeń jest weksel, który w razie niewypłacalności klienta daje pretekst do egzekucji przez komornika, ale teoretycznie nie musi zawsze dać pożądany efekt materialny, toteż o wiele lepsze będzie tu poręczenie w formie zastawu. Najlepiej pod hipotekę nieruchomości pożyczkobiorcy.

Kolejnym sposobem, który powinien przekonać pożyczkodawcę do udzielenia pożyczki, może być dodatkowa umowa poręczenia, kiedy to poręczyciel staje się współdłużnikiem.

Do tego jest potrzebna umowa poręczenia spłaty.

Innym rodzajem poręczenia może być po prostu zastaw – kiedy to pożyczkodawca, do momentu spłaty pożyczki, dysponuje jakąś ruchomą rzeczą pożyczkobiorcy na przykład samochodem.

Wydaje się jednakowoż, że w przypadku pożyczek na kwoty niewielkie (od 500 do 10 000 zł) sprawę bardziej ułatwioną mają firmy pożyczkowe prowadzące ten rodzaj działalności gospodarczej, bowiem mogą sprawdzić zdolność kredytową pożyczkobiorcy, choć nie zawsze to wykorzystują. Jest tu bowiem z jednej strony ryzyko darmowych „chwilówek” wypłacanych na dowód osobisty, z drugiej strony zabezpieczenie w postaci stosunkowo niskiej bariery kwoty jednorazowego kredytu (na ogól do 10 000 zł).

Natomiast prywatni inwestorzy często dysponują dużymi środkami do wydania, toteż muszą stosować różne formy zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *